Tipy na výlet

Díky své poloze upřostřed krásné přírody nabízí náš mlýn
mnoho okolních  aktivit, zážitků a desítky kilometrů
pro cyklistiku a výlety podél řek Berounka a Střela.

rKuMyP

Hrady, zámky a zříceniny

Krašov

Krašov je zřícenina hradu 11 km od Kralovic v okrese Plzeň-sever. Hrad se nachází na skalnaté ostrožně nad vtokem Brodeslavského potoka do Berounky. Hrad byl založen kolem roku  1232 a patří k nejstarším šlechtickým hradům v Česku. Od roku 1964 chráněn jako kulturní památka.

Hrad Krašov

 

Krakovec

Krakovec je zřícenina gotického hradu přestavěného na renesanční zámek. Zřícenina stojí na široké skalní ostrožně nad soutokem Šípského a Krakovského potoka ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník. Nachází se přímo na hranici CHKO Křivoklátsko, která patří do biosférické rezervace UNESCO.

Státní hrad Krakovec

 

Klášter Plasy

Klášter Plasy postavený na vodě byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. V blízkosti klášteru je ZOO Plasy a Muzeum Plasy.

Klášter Plasy

 

Libštejn

Libštejn je zřícenina gotického hradu v Plzeňském kraji .Zřícenina stojí na vrchu nad pravým břehem řeky Berounky v nadmořské výšce 300 metrů. Hrad je deset kilometrů jihovýchodně od Kralovic. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Libštejn

 

Marianská Týnice

Mariánská Týnice  je bývalé proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích v Mariánském Týnci u Kralovic, dnes sloužící jako Muzeum a galerie severního Plzeňska. Od roku 1964 je chráněno jako kulturní památka a v roce 2018 bylo prohlášeno národní kulturní památkou České republiky.

Mariánská Týnice

 

Manětín

V malém západočeském městečku Manětín pod Chlumskou horou, severně od Plzně najdete zámek Manětín. údolí řeky Střely se svými přítoky. Manětín působí, jako malý zázrak a proto se mu již dlouhá léta přezdívá „Barokní perla západních Čech.“

Manětín

 

Rabštejn nad Střelou

Město leží uprostřed přírodního parku Horní Střela a přímo na jeho území se rozkládá také přírodní rezervace Střela. Město je oblíbenou lokací českých i zahraničních filmařů. Byly zde natáčeny například filmy Cesta z města, Cesta do lesa.

Rabštejn nad Střelou

 

Rozhledny a vyhlídky

V blízkém okolí se nachází několik rozhleden a vyhlídek. Například rozhledna Radost, rozhledna na Vrchách, vyhlídka na Křemenáči a vyhlídka Havlovo skála.

 

Zajímavosti

Mezi místní zajímavosti patří Dřevěný přívoz Darová, který slouží již od roku 1830.